Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Renditja e Aksionerėve Ortakėve zotėrues sipas vlerave nė Shoqėri Biznesi Media, Nėntor 2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po zbardh tė dhėna mbi vlerė tė kuotave apo aksioneve nė media audiovizive sipas zotėruesve. Tė dhėnat janė sipas informacionit tė publikuar nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, ku ēdo biznes ka detyrimin tė publikojė tė dhėna tė tij. Informacioni ėshtė njė pasqyre e gjendjes deri nė muajin nėntor 2015.

Media Audio Vizive do tė quajmė tė gjitha ato shoqėri biznesi tė cilat ushtrojnė funksionin e tyre nė biznesin e transmetimeve audio (radio) apo vizive (televizionet). Kėtu kemi pėrfshirė edhe platformat e transmetimit dixhital.

Nė total pėr 202 subjekte shoqėri audiovizive, kemi njė kapital total prej 5 963 340 610 lekė. Nė kėtė total 5 596 374 875 lekė u pėrkasin aksionarėve apo ortakėve individ. Ndėrsa 366 965 735 lekė janė nėn posedimin e ortakėve apo aksionerėve subjekt juridik njė shoqėri tjetėr tregtare.

Vlera e Kapitalit  (Lek) Aksione/Kuota zotėruar nga Individ ose Shoqėri, Nėntor 2015
Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Duke parė nė total listėn e aksionerėve rezulton se nė krye tė renditjes janė dy aksionerė tė TV Klan Alba Gina dhe Aleksandėr Frangaj. Secili prej tyre zotėron njė vlerė aksionesh prej 493 600 000 lek , nė pėrqindje kundrejt totalit tė kapitalit aksionar zonja Gina dhe zoti Frangaj zotėrojnė secili 8.28 % tė totalit.

Lista ndiqet nga aksionari i Tring TV, Ridvana Dulaku me vlerė kapitali 340 000 000  Lek, e thėnė ndryshe 5.70 pėrqind nė raport me tėrėsinė e kapitalit tė televizioneve dhe 6.07 pėrqind nė raport me atė tė individėve. Pas tyre renditen aksionarėt e tjerė tė Tring TV, Holta Dulaku dhe Melina Dulaku me vlerė kapitali 330 000 000 Lek ose 5.53 pėrqind nė raport me tėrėsinė e kapitalit tė televizioneve dhe 5.89 pėrqind nė raport me atė tė individėve.

Ndėrsa pjesėtarė tė familjes Hoxha, trashėgimtarė ligjorė tė themeluesit tė Top Channel zotėrojnė secili nga 65 476 744.4 lek dhe nė total sėbashku 327 383 722 lek. Kėta tė fundit zotėrojnė vlera aksionesh nė dy kompani mediatike Top Chanel dhe Digit-Alb dhe kanė sėbashku mazhorancė.


Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėrkohė aksioner nė mė shumė se njė shoqėri audiovizive janė disa individ , konkretisht trashėgimtarė ligjorė tė themeluesit tė Top Channel nė dy kompani mediatike Top Chanel dhe Digit-Alb, Ylli Ndroqi nė dy kompani mediatike ORA dhe CHANNEL ONE.

Vlera e kapitalit nė Lek e aksionarėve/ortakėve persona fizik nė bazė tė aksioneve/kuotave qė zotėrojnė (26/10/2015)Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Pėr sa i pėrket vlerės sė kapitalit qė zotėrojnė personat juridik nė shoqėritė mediatike audiovizive, kryeson "ABCOM", aksionar nė KRUJA TV dhe Star TV, me njė vlerė totale kapitali 23 985 550 Lek, qė i pėrket 0.4 pėrqind nė raport me tėrėsinė e kapitalit tė televizioneve dhe 6.54 nė raport me atė tė personave juridik. Mė pas renditen DEM Capital dhe E&E INVESTMENT, aksionar nė DIGIT-ALB, me vlerė kapitali 23 007 600 Lek, ose 0.38 pėrqind nė raport me tėrėsinė e kapitalit tė televizioneve dhe 6.27 pėrqind nė raport me atė tė personave juridik.

Aksioner / Ortakė nė mė shumė se njė shoqėri mediatike.Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Shefiko Hajna dhe Aranita Brahaj