Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Prokurime Publike sipas Bashkive, shpallur korrik 2015 - Prill 2016

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e procedurave dhe fondin limit pėr Prokurime Publike tė shpallua ranga 61 njėsi tė qeverisjes vendore bashki, pas ndarjes sė re administrative territoriale. Artikulli hulumtues bazohet nė tė dhėna tė databazės sė portalit pėr Prokurime Transparente. Ky portal ka informacion pėr ēdo procedurė prokurime publik pėr 61 njėsitė e reja qė qeverisjes vendore nga korriku 2015 e nė vijim.

Nė total nė kėtė periudhė kohore rezulton tė jenė njėmijė e dyqind e nėntėdhjetė procedura tė shpallura me njė fond limit prej 11.92 miliard lekė (tė reja). Secila nga kėto procedura prokurimi publik ėshtė e listuar nė portalin prokurime Transparente rubrika Tender. Bashkia Tiranė ėshtė bashkia me vlerėn mė tė lartė tė fondit limit pėr prokurime nė kėtė periudhė. Tirana ka shpallur 129 tender me vlerėn e 2.28 miliard lekėve.

Me diferencė tė madhe nė vlerė Bashkinė e Tiranės e pason Bashkia Durrės me 50 procedura dhe vlerė tė fondit limit 931.79 milion lekė. Bashkia Fier ėshtė nė vendin e tretė sipas vlerės sė fondit limit. Kjo bashki ka 59 tender tė shpallur por me fond limit prej 899.85 milion lekė. Nė listėn e 10 bashkive me fond limit mė tė lartė tė tenderuar janė edhe bashkitė Korcė, Sarandė, Berat, Divjakė, Gjirokastėr, Kavajė dhe Librazhd.

Burimi i Informacionit: Prokurime Transparente
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Ndėrsa dhjetė bashkitė me vlerat mė tė vogla tė fondit limit tė shpallur pėr tenderime janė Ura Vajgurore, Mirdita, Pėrrenjasi, Delvina, Libohova, Fushė – Arrėzi. Pogradeci, Tepelena, Dropulli, Memaliaj dhe Pusteci.

Prokurime tė Shpallura pėr 61 Njėsitė e Qeverisjes Lokale nga 20 Korrik 2015 deri mė 7 Prill 2016


Burimi i Informacionit: Prokurime Transparente
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Ky portal synon tė bėje transparente dhe lehtėsisht tė gjetshme tė dhėna mbi tender dhe kontrata publike tė gjashtėdhjetė e njė bashkive nė vend. Sipas filtrave tė kėrkimit kėto prokurime mund tė kategorizohen sipas llojit tė kontratės qė finalizon tenderin si Punė Publike (investime), Furnizim me Mallra (blerje), Shėrbime etj. Gjithashtu pėr secilin tender mund tė bėhet kategorizimi sipas numrit tė pjesėmarrėsve nė garė dhe vlerėsimi pėr diferencėn mes fondit limit dhe vlerės sė ofertės fituese.

Nė vijim, informacioni pėrditėsohet me numrin e pjesėmarrėsve nė garė, fituesin sipas ofertės, statusin e projektit, afatin e zbatimit tė kontratės dhe pagesat e ēdo kontrate sipas transaksione tė thesarit. Organizata AIS ėshtė implementuese e kėtij projekti. Kjo organizatė ėshtė promotore e Open Data pėr Shqipėrinė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva MEQEMEJA Aranita BRAHAJ