Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Investime, Prokurime pėr Punė Publike sipas Bashkive, shpallur korrik 2015 – prill 2016

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e procedurave dhe fondin limit pėr Punė Publike ndryshe Investime tė realizuara si Prokurime Publike nga 61 njėsi tė qeverisjes vendore bashki, pas ndarjes sė re administrative territoriale. Artikulli hulumtues bazohet nė tė dhėna tė databazės sė portalit pėr Prokurime Transparente. Ky portal ka informacion pėr ēdo procedurė prokurime publik pėr 61 njėsitė e reja qė qeverisjes vendore nga korriku 2015 e nė vijim.

Nė total nė kėtė periudhė kohore rezulton tė jenė shpallur dyqind e gjashtėdhjetė e nėntė prokurime pėr Punė Publike me vlerė prej 8.07 miliard lekė. Rezulton se 68% e fondit limit tė tenderuar nga bashkitė nė kėtė periudhė kohore ėshtė fond pėr investime, pjesa tjetėr janė furnizime me mallra dhe shėrbime.

Kėtu janė konsideruar vetėm investime tė tenderuara nga vetė bashkitė dhe nuk janė pėrfshirė punė publike tė tenderuara nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, apo njėsi tė qeverisjes qendrore qė pėrkojnė me investime nė territorin e kėtyre njėsive. Secila nga kėto procedura prokurimi publik ėshtė e listuar nė portalin Prokurime Transparente pasi ėshtė pėrzgjedhur kategoria Punė Publike tek filtri i kėrkimit Lloji i Kontratės. Bashkia e Korēės dhe ajo e Fierit kanė vlerat mė tė larta tė fondit limit pėr Punė Publike. Ato pasohen nga Tirana, Durrėsi, Saranda, Berati, Divjaka, Gjirokastra dhe Librazhdi.

Burimi i Informacionit: Prokurime Transparente
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Dy bashki Fushė Arrėzi dhe Pogradeci nuk kanė realizuar ende asnjė prokurim pėr punė publike, duke privuar njėsitė administrative nga tė mirat dhe efektet ekonomike qė kanė investimet. Gjithashtu katėr bashkitė me vlerat mė minimale tė tenderuara pėr Punė Publike janė Tepelena, Kukėsi, Pusteci dhe Memaliaj.

Punė Publike tė Shpallura nga Njėsitė e Qeverisjes Lokale nga 20 Korrik 2015 deri mė 7 Prill 2016Burimi i Informacionit: Prokurime Transparente
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Ky portal synon tė bėje transparente dhe lehtėsisht tė gjetshme tė dhėna mbi tender dhe kontrata publike tė gjashtėdhjetė e njė bashkive nė vend. Sipas filtrave tė kėrkimit kėto prokurime mund tė kategorizohen sipas llojit tė kontratės qė finalizon tenderin si Punė Publike (investime), Furnizim me Mallra (blerje), Shėrbime etj.

Gjithashtu pėr secilin tender mund tė bėhet kategorizimi sipas numrit tė pjesėmarrėsve nė garė dhe vlerėsimi pėr diferencėn mes fondit limit dhe vlerės sė ofertės fituese. Nė vijim, informacioni pėrditėsohet me numrin e pjesėmarrėsve nė garė, fituesin sipas ofertės, statusin e projektit, afatin e zbatimit tė kontratės dhe pagesat e ēdo kontrate sipas transaksione tė thesarit. Organizata AIS ėshtė implementuese e kėtij projekti. Kjo organizatė ėshtė promotore e Open Data pėr Shqipėrinė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva MEQEMEJA Aranita BRAHAJ