Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kontrata me Negocim tė Drejtpėrdrejtė sipas Bashkive tė shpallura nga 20 Korrik 2015 deri mė 7 Prill 2016

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e procedurave dhe fondin limit pėr Prokurime Publike tė llojit negocime tė drejtėpėrdrejta, tė shpallua dhe realizuara nga 61 njėsi tė qeverisjes vendore bashki, pas ndarjes sė re administrative territoriale. Artikulli hulumtues bazohet nė tė dhėna tė databazės sė portalit pėr Prokurime Transparente. Ky portal ka informacion pėr ēdo procedurė prokurime publik pėr 61 njėsitė e reja qė qeverisjes vendore nga korriku 2015 e nė vijim.

Negocimet e Drejtpėrdrejta janė procedura prokurimesh publike pėrmes tė cilave autoriteti kontraktor i pėrzgjedh vetė operatores ekonomik dhe negocion kushtet e kontratės me njė ose mė shumė prej tyre. Vendimi pėr tė aplikuar kėtė procedurė duhet tė jetė i bazuar dhe argumentuar me kushte qė detyrojnė autoritetin tė veprojė nė mėnyrė tė tillė. Negocimet e Drejtpėrdrejta duke qenė prokurime pa garė mbartin riskun e ekspozimit tė lartė ndaj shpėrdorimit tė fondit.

Nė total nė kėtė periudhė kohore rezulton tė jenė finalizuar njėqind e pesėdhjetė kontrata publike pėrmes negocimit tė drejtpėrdrejt. Fondi pėr kėto kontrata publike finalizuar me negocim tė drejtpėrdrejtė ėshtė 585. 83 milion lekė. Secila nga kėto procedura prokurimi publik ėshtė e listuar nė portalin prokurime Transparente pėrzgjedhja e llojit tė procedurės Me Negocim.

Bashkitė Tiranė, Elbasan, Kamza, Vau i Dejės, Rrogozhina, Korēa, dhe Lezha janė baskitė me mė shumė raste dhe vlera tė proceduara me negocime tė drejtpėrdrejtė. Negocime tė Drejtpėrdrejta do tė konsiderohen edhe shtesat e kontratave. Autoritetet prokuruese realizojnė tė tilla sa herė qė pėrforcojnė nė shkelje afatesh pėr tė tenderuar blerje nė kohėn e duhur, sikurse nė vlerėsime pėr punime dhe shėrbime shtesė.

Burimi i Informacionit: Prokurime Transparente
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Vetėm 37 nga 61 bashki kanė aplikuar procedura tė negocimit tė drejtpėrdrejt. Negocime tė drejtpėrdrejta me vlerė mbi 5 milion lekė tė reja kanė realizuar bashkitė Elbasan, Tiranė, Maliq, Konispol, Vau i Dejės, Rrogozhina dhe Kamza.

Procedura me Negocim tė Drejtpėrdrejtė tė shpallura nga Njėsitė e Qeverisjes Lokale nga 20 Korrik 2015 deri mė 7 Prill 2016Burimi i Informacionit: Prokurime Transparente
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Ky portal synon tė bėje transparente dhe lehtėsisht tė gjetshme tė dhėna mbi tender dhe kontrata publike tė gjashtėdhjetė e njė bashkive nė vend. Sipas filtrave tė kėrkimit kėto prokurime mund tė kategorizohen sipas llojit tė kontratės qė finalizon tenderin si Punė Publike (investime), Furnizim me Mallra (blerje), Shėrbime etj.

Gjithashtu pėr secilin tender mund tė bėhet kategorizimi sipas numrit tė pjesėmarrėsve nė garė dhe vlerėsimi pėr diferencėn mes fondit limit dhe vlerės sė ofertės fituese. Nė vijim, informacioni pėrditėsohet me numrin e pjesėmarrėsve nė garė, fituesin sipas ofertės, statusin e projektit, afatin e zbatimit tė kontratės dhe pagesat e ēdo kontrate sipas transaksione tė thesarit. Organizata AIS ėshtė implementuese e kėtij projekti. Kjo organizatė ėshtė promotore e Open Data pėr Shqipėrinė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva MEQEMEJA Aranita BRAHAJ