Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Na duhen dy qeveri mė shumė shqiptare!

7 vite mė parė
share()?>
Nese qeverite shqiptare do te ishin pak me shume shqiptare, nuk ka dyshim se kjo pasuri kolosale do te ishte vene ne sherbim te zhvillimit ekonomik e shoqeror te vendit dhe prosperitetit te qytetareve te tij. Mjafton te lexoni analizen e meposhtme te Open Data Albania per te kuptuar permasat e kesaj pasurie te paperseritshme kombetare, vlera e se ciles behet perdite dhe me e cmueshme, ndersa shfrytezimi i saj ne dobi te interesave kombetare po zbehet gjithashtu dite pas dite…

Dje ne fb, nje politikan i rendesishem i maxhorances aktuale (E.Brace) denonconte me argumente te pakundershtueshme e te dhena shokuese shfrytezimin barbar dhe teresisht ne favor te kompanive te huaja te kesaj pasurie, por natyrshem lind pikepyetja: a mjafton denoncimi publik, kjo arme teresisht e njohur si mjet opozitar i luftes politike, ndersa maxhorancat, edhe ne vendet me pak demokratike se yni, kane per mision te vetim ndermarrjen e reformave. E ne te vertete, ajo qe i mungon me se shumti ekonomise sone kombetare edhe pas ndryshimit te maxhorances politike jane pikerisht reformat qe do te nxisnin futjen ne qarkullim ekonomik ne rruge te ligjshme pasurite njerezore, financiare e natyrore te vendit, konkurrencen dhe tregun e lire, duke perfshire edhe mbrojtjen e interesave themelore te qytetareve shqiptare sa i takon shfrytezimit te pasurive natyrore te vendit. Por… “show” vazhdon ndersa Kuvendi hesht… “Dhe yjet rrine e veshtrojne…” shkruante A. Kronin vite me pare…

Patos-Marinza burimi mė i madh natyror i naftės nė Evropė
Shqipėria ka 400 mln ton naftė rezerva


Shqipėria vlerėsohet tė ketė rezerva relativisht tė larta qė arrijnė deri nė 400 milionė ton naftė. Sipas burimeve zyrtare tė Autoritetit Kombėtar tė Burimeve Natyrore, rreth 40 milionė tonė naftė janė ende tė pashfrytėzuara. “Open Data Albania” ka kryer njė hulumtim mbi eksport-importet shqiptare tė naftės.

Patos-Marinza ėshtė zona kryesore e naftės nė Shqipėri. Kjo fushė prej 44 mijė hektarė ėshtė burimi mė i madh natyror i naftės nė tė gjithė Evropėn, me njė kapacitet prodhimi prej 7.7 milionė fuēi naftė nė vit.

Si pasojė e rritjes sė investimeve tė huaja eksportet e naftės vendase janė rritur me ritme shumė tė shpejta qė prej vitit 2005. Eksportet e naftės shqiptare drejt tregjeve tė huaja nė fund tė vitit 2012 arritėn nė 56.7 miliardė lekė, duke dominuar kėshtu totalin e eksporteve vendase. Nė raport me njė vit mė parė, eksportet janė rritur 36%, ndėrsa kundrejt vitit 2005 ato kanė regjistruar njė rritje prej 2880%.

Tė njėjtėn ecuri pozitive kanė regjistruar edhe eksportet nė sasi, duke shėnuar 1 milionė ton nė fund tė vitit 2012. Nė raport me njė vit mė parė ato janė rritur 36.3%. ndėrsa kundrejt vitit 2005 rritja ėshtė 1193%.

Edhe nė 10-muajt e parė tė vitit 2013, sipas Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Doganave, ecuria e eksporteve tė naftės ka vijuar tė jetė pozitive duke u rritur nė nivelet e njė viti mė parė. Nė fund tė tetorit 2013 eksportet kishin arritur nė 1.6 milionė tonė.

Eksportet e naftės shqiptare janė 2.4 herė mė tė larta se sasia e karburanteve qė Shqipėria importon nė vend pėr t’u pėrdorur nė konsumin vendas. Nė total, nė fund tė vitit 2012 janė importuar nė Shqipėri rreth 430 mijė ton karburante. Sasia e importeve tė karburanteve ka shėnuar rėnie nė vitet e fundit si pasojė e krizės ekonomike dhe reduktimit tė pėrdorimit tė automjeteve nga konsumatorėt. Rėnia ka vijuar edhe nė vitin 2013, duke u tkurrur nė 359 mijė ton.Multimedia: Opozita.com
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 11/01/2013
Titulli i publikimit: Na duhen dy qeveri mė shumė shqiptare!
Pėrshkrim i publikimit: Nese qeverite shqiptare do te ishin pak me shume shqiptare, nuk ka dyshim se kjo pasuri kolosale do te ishte vene ne sherbim te zhvillimit ekonomik e shoqeror te vendit dhe prosperitetit te qytetareve te tij. Mjafton te lexoni analizen e meposhtme te Open Data Albania per te kuptuar permasat e kesaj pasurie te paperseritshme kombetare, vlera e se ciles behet perdite dhe me e cmueshme, ndersa shfrytezimi i saj ne dobi te interesave kombetare po zbehet gjithashtu dite pas dite…
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :